Nemzetközi lapszemle: Biden megköti Izrael kezét, ami a Hamásznak kedvez
Az autokratákról, Putyin nyomásgyakorlásáról és az izraeli-palesztin háborúról írnak a nemzetközi lapok. Sajtószemle a hvg360-on.
Az autokratákról, Putyin nyomásgyakorlásáról és az izraeli-palesztin háborúról írnak a nemzetközi lapok. Sajtószemle a hvg360-on.
Miközben Németországban az AfD betiltására szólítanak fel, Geert Wilders még a holland muszlimoknak is szimpatikus. Hogy lehet, hogy a hollandok sokkal pragmatikusabbak a populistáikkal szemben?
Az EU-nak tartós biztonsági fenyegetésként kellene kezelnie az orosz elnököt. A Hamász elleni háborúban Izrael tragikus választás elé került, mert csak rossz döntést hozhat.Kudarc fenyegeti az EU-csúcsot Orbán Viktor miatt. Az Unióban különösen Magyarországot sújtja az infláció. Nemzetközi lapszemle.
A lap a következményekről ír.
A déli magyar határról tudósít a francia Le Figaro. A menekültek harmadik országba „kiszervezéséről" ír az Economist. A Daily Telegraph szerint Franciaországban nagy baj van a bevándorlók integrációjával. Az európai szélsőjobb térnyerésével és annak tanulságaival foglalkozik a Wall Street Journal és a Frankfurter Rundschau is. A közel-keleti térség jelenlegi, a szokásosnál is bonyolultabb helyzetét elemzi a New York Times. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A lap elemzi, mi következik ebből, de megjegyzi, a populisták általában megszelídülnek, ha hatalomra kerülnek, különösen, ha kénytelenek koalíciót kötni.
A fokozódó migrációs nyomással és annak politikai következményeivel több nemzetközi lap is foglalkozik. Arról is írnak, nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna, adott esetben már a jelenlegi patthelyzet fenntartásának is örülhetnek. A New York Times vezércikke szerint Közel-Keleten csak a Palesztin állam megteremtése hozhat megbékélést.
Az újságíró többekkel beszélt.
Aggodalmak a holland szélsőjobb választási győzelme miatt, pillanatnyi fegyvernyugvás helyett humanitárius tűzszünetet sürgetnek a gázai háborúban, Kína függésébe került Oroszország, és Putyin még büszke is erre. Világlapokat néztünk át.
Lesz-e együttműködés az Európai Néppárt és a szélsőséges Identitás és Demokrácia-frakció között? Van-e terve Izraelnek akkorra, amikor majd elhallgatnak a fegyverek? Mi lehet a gázai tragédia nagy járulékos nyeresége? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Nem csak a brit lap, hanem többek közt az osztrák külügyminiszter és egy magas rangú brit katonai vezető is megszólalt az izraeli válság ügyében. A Washington Post szerint az első atombomba ledobása óta nem volt olyan veszélyes a nukleáris verseny, mint most. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A magyar kormány, a menekültkérdés és a titkosszolgálatok viszonyát elemzi a Daily Telegraph cikke. Ungvárról jelentkezik riporttal a Spiegel. Válaszokat kell adni az ukrajnai patthelyzetre, írja az Economist elemzője. A brit lap egy másik cikkében arról ír, meddig finanszírozhatja az ukrajnai háborút Vlagyimir Putyin. A Der Standard a globális Dél és a Nyugat konfliktusát elemzi az izraeli háború tükrében. Az egyik legismertebb izraeli író szerint az ország vezetése hibázott a Hamász támadása előtt. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Bár a magyar titkosszolgálat jelentése a határ menti helyzetről ezer sebből vérzik, a helyzet súlyos. A The Times beszámolója szerint van olyan embercsempész, aki a határ túloldalán saját királyságot kiáltott ki.
Lehet, hogy mégis Magyarország lesz az utolsó tagállam, amelyik megszavazza a svéd NATO-tagságot? Hová tűnhettek a Hamász-harcosok? Mi történik a gázai Al-Shifa kórház körül? Van-e a Nyugatnak életképes Ukrajna-stratégiája? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Mi lesz a magyar EU-s pénzekkel? Mit tud azzal kezdeni a kontinens, hogy tovább erősödik a szélsőjobb Európában? Várhat-e mást a migráció ügyében az új lengyel kormánytól az EU, mint a korábbitól? Mi lehet az egyik Tiborcz-cég szerepe a Budapest Airport visszavásárlásában? Mi sülhet ki a Biden-Hszi-találkozóból? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Egy amerikai szakértő szerint a túszok legtöbbje hamarosan hazatérhet, de az ügyben, hogy a Hamász hány embert engedne el, milyen kompromisszumok fejében, még sok a kérdőjel. A szerző le is írja ezeket. Ismét feszültség van a magyar kormány körül az Európai Parlamentben. Be kell szüntetni a gázai harcokat a kórházakban és azok környékén, írja egy magas rangú brit katonai szakértő. A legtekintélyesebb német filozófus, Jürgen Habermas is megszólalt a közel-keleti konfliktus és az antiszemita indulatok ügyében. Gideon Rachman külpolitikai elemző aggasztó átrendeződéseket vár a világpolitikában. A Politico egyik szerkesztője szerint Giorgia Meloni olasz miniszterelnök egész Európára veszélyes. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Továbbra is komoly ellentmondások terhelik az európai menekültpolitikát. Izrael és az Egyesült Államok érdekei nem mindenben egyeznek a válság rendezését illetően. Katonai értelemben nincs veszve minden Ukrajna számára. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Magyarország tényleg az egyik legbékésebb hely a világon a zsidók számára, de tartanak attól, hogy a háború miatt nő az antiszemitizmus.
Az izraeli-palesztin és az orosz-ukrán háborúról illetve Joe Biden esélyeiről írnak a nemzetközi lapok. Szemle a hvg360-on.
Nagy a tétje a jövő heti amerikai-kínai találkozónak. Az Egyesült Államok hibát követ el azzal, hogy duzzasztja az iráni olajbevételeket. A lengyelországi hatalomváltás kényes terep. Mi legyen az ukrajnai választásokkal? Van-e terve Netanjahunak a gázai helyzet rendezésére? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.